مقالات

تفاوت لوله سوپر پایپ و ایزی پایپ چیست ؟

خرید لوله باکیفیت مناسب و استاندارد برای اجرای یک پروژه موفق ساختمانی اهمیت به سزایی دارد. در بین برندهای موفق تولیدکننده‌های لوله‌های چند لایه نام ایزی پایپ و سوپر پایپ بیش از بقیه به گوش مشتریان آشناست. ازاین‌رو در این مقاله به سراغ بررسی تفاوت‌ها، شباهت‌ها و نقاط ضعف و قدرت هریک از این دو مدل رفته‌ایم.

لوله چند لایه چیست؟

در تولید لوله‌های چند لایه برخلاف لوله‌های کلاسیک از چند لایه مواد مختلف به همراه فلزاتی چون استیل و آلومینیوم استفاده می‌گردد. هرچند اضافه نمودن این لایه‌ها موجب افزایش قیمت ساخت و پیچیدگی فرایند تولید می‌شود اما کیفیت لوله‌های چند لایه به‌طور چشمگیری نسبت به لوله‌های پلی‌اتیلن و فلزی قدیمی افزایش می‌یابد.

تفاوت لوله چند لایه با لوله‌های ساده چیست؟

همان‌طور که در قسمت قبلی اشاره نمودیم، لوله‌های چند لایه به مراتب کیفیت بالاتری نسبت به لوله‌های پلی‌اتیلن ساده و کلاسیک دارند:

افت فشار در لوله‌های چند لایه به مراتب کمتر از لوله‌های ساده است.

میزان مقاومت در برابر خوردگی، آسیب، ترکیدگی و… به مراتب بالاتر از لوله‌های قدیمی است.

جایگذاری و متصل کردن لوله‌های چند لایه معمولاً ساده‌تر از لوله‌های قدیمی است.

عمر لوله‌های چند لایه بسیار بیشتر از لوله‌های پلی‌اتیلن و فلزی معمولی است.

لوله‌های چند لایه نسبت به تغییر شکل تحت تأثیر دمای بالای آب مقاومت بسیار بیشتری دارند.

تفاوت لوله ایزی پایپ و سوپرپایپ چیست؟

لوله و اتصالات ایزی پایپ به‌طورکلی در سه مدل به بازار عرضه می‌گردند. لوله‌های پنج لایه ایزی پایپ pex و pert به همراه pex تک لایه بسته به شرایط مختلف در ساخت‌وسازهای پیش رو به کار می‌روند.

نکته مهم در مورد لوله های ایزی پایپ و سوپر پایپ

یکدر لایه خارجی لوله ایزی پایپ پنج لایه نوعی پلی‌اتیلن با مقاومت بالا قرار دارد که خواصی مشابه لوله‌های پلی‌اتیلن کلاسیک را به آن می‌دهد. به‌بیان‌دیگر این لوله‌ها به‌سادگی قابلیت استفاده در محیط‌های مختلف را داشته و به سهولت امکان اتصال به دیگر قسمت‌های شبکه تأسیسات را خواهند داشت.

دودر زیر این لایه نوعی چسب قرارگرفته که نه‌تنها اتصال لایه پلی‌اتیلنی بالا را به لایه زیرین تسهیل می‌کند بلکه در زمان پرس‌کاری و اتصال لوله‌ها به یکدیگر نیز کار شما را تا حد زیادی ساده می‌کند.

سههسته لوله ایزی پایپ را نیز یک‌لایه آلومینیوم تشکیل می‌دهد. استفاده از این فلز موجب می‌گردد تا لوله تحت شرایط فشار بار بالا یا افزایش میزان دمای آب درون لوله تغییر شکل نداده مثل لوله‌های فلزی ساده بی هیچ مشکلی امکان استفاده از آن را در شبکه‌های آب گرم نیز داشته باشید.

چهار : علاوه بر این با توجه به پوشش‌هایی که پیش از این به آن‌ها اشاره داشتیم، مشکلاتی چون زنگ‌زدگی، تغییر کیفیت آب و… در لوله‌های ایزی پایپ رخ نمی‌دهد. عمر متوسط این لوله‌های پنج لایه برخلاف لوله‌های فلزی معمولی تا صد سال می‌رسد.

پنج : لوله‌های سوپر پایپ نیز همانند لوله‌های ایزی پایپ از ترکیب مواد پلیمری و فلز ساخته می‌شوند. با این حال تفاوت‌های اساسی در مراحل و تکنولوژی ساخت سوپر پایپ با ایزی پایپ وجود دارد. به‌عنوان‌مثال لوله‌های سوپر پایپ عمدتاً به صورت پنج لایه تولید می‌گردند و مدل تک لایه سوپر پایپ وجود ندارد.

ششاز طرف دیگر لوله‌های سوپر پایپ تحت لیسانس کشور آلمان و با استانداردهایی سخت‌گیرانه‌تر به بازار ارائه می‌شوند. هرچند لزوماً استانداردهای بالاتر این لوله‌ها نباید به عنوان عاملی تعیین‌کننده برای خرید لوله مناسب منزل محسوب گردد. چراکه لوله‌های ایزی پایپ با توجه به کیفیت تولید بالا و استفاده از مواد اولیه مناسب نیز نیازهای شما را به بهترین وجه برطرف می‌نمایند.

هفت : بیش‌ترین کاربرد لوله‌های ایزی پایپ و سوپر پایپ به سیستم گرمایش از کف محدود می‌شود. هر دو نوع این لوله‌ها با داشتنی عمری طولانی برای سال‌ها بدون تعمیر و نگهداری قابل‌استفاده بوده و به سهولت نصب می‌شوند.

لوله ایزی پایپ بهتر است یا سوپر پایپ؟

هیچ پاسخ کوتاهی به این سؤال وجود ندارد. برای خرید لوله مناسب بایستی ضمن بررسی بودجه خود به سراغ اولویت‌هایتان بروید. در صورتی که استانداردهای اروپایی بیش از سال‌ها فعالیت یک برند خوش‌نام برایتان اهمیت دارد، سوپر پایپ انتخاب مناسبی است. در غیر این صورت با خرید نوع مناسب لوله ایزی پایپ در هزینه‌های خود صرفه‌جویی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *